Historia rozbudowy przedszkola
kliknij tutaj i zobacz galerię (etapy) rozbudowy przedszkola
Nowy rok przedszkolny 2021/22 rozpoczęliśmy w nowym budynku już we wrześniu ubiegłego roku, dziś w Uroczystość św. Józefa nadszedł ten wyjątkowy dzień jego poświęcenia i dziękczynienia Bogu.
Przedszkole to miejsce szczególne, to właśnie do tego miejsca spod troskliwych objęć rodzica , wyrusza w wielką podróż zwaną edukacją, mały człowiek. W katolickim przedszkolu stawiamy na rozwój młodego pokolenia Polaków w duchu wiary i miłości do Ojczyzny. Nasze Przedszkole powstało z inicjatywy Ks. Proboszcza Jerzego Ptaka w 2003 r., więc w 2023 roku obchodzimy 20-lecie istnienia. Otaczając dzieci troską i miłością pragniemy je zanurzać w miłości Bożej.
Krótka historię powstania przedszkola i jego rozbudowy.
Na początku uczęszczało niewiele dzieci. Siostry oddały dwa pomieszczenia klasztorne, które zostały przeznaczone na sale przedszkolne. Z biegiem czasu chętnych dzieci przybywało, już nie tylko z osiedla Rzochów, ale też z samego miasta Mielec i okolic. Dostępne 32 miejsca szybko stały się niewystarczające. Funkcjonowała lista rezerwowa, z bólem serca musiałyśmy odmawiać chętnym rodzicom . Wówczas pojawiła się myśl o rozbudowie przedszkola. Powstał nawet mały plan-szkic powierzony figurce św. Józefa. Ku naszemu zaskoczeniu i radości 13 maja w jubileuszowym roku 100-lecia objawień w Fatimie , Matka Generalna Zgromadzenia po rozmowie z ks. Proboszczem, zaproponowała nam podjęcie się rozbudowy przedszkola. Propozycję tę odczytałyśmy jako wolę Bożą i odpowiedź św. Józefa. Z radością ale też z niemałymi obawami podjęłyśmy się tego zadania.
Zadanie to bowiem przerastało ono całkowicie nasze możliwości finansowe, gdyż nie posiadałyśmy żadnych środków na budowę , ale zaufałyśmy Bożej Opatrzności i św. Józefowi, któremu powierzyłyśmy to dzieło. Poza Matką Bożą Fatimską i św. Józefem , patronami dzieła rozbudowy zostali św. Teresa od Dzieciątka Jezus i św. Maksymilian Kolbe , który poświęcając w Niepokalanowie plac pod budowę klasztoru , wypowiedział znamienne słowa : „Ponieważ nie mamy nic, dlatego zaczynamy budować ” stały się dla nas inspiracją. W tym duchu prowadzona była rozbudowa.
I tak dzięki pomocy wielu osób o dobrych i otwartych sercach w tym także Kapłanów naszych mieleckich parafii i, i innych diecezji w Polsce , którzy przyjmowali nas na kwesty, naszych bliskich i Przyjaciół, ale także zupełnie nieznanych nam osób i ich hojności, powstało to dzieło , zbudowane całkowicie z ofiar. W dzieło to włączyły się także firmy, które swoją ofiarnością pomogły nam na różnych etapach budowy. Inwestycja została ukończona w szczególnym dla nas Roku Jubileuszowym 100-lecia powstania Zgromadzenia dla dzieci i Rodzin, na chwałę Dzieciątka Jezus. Za wszystkie te łaski dzisiaj szczególnie dziękujemy Dobremu Bogu.
Na koniec dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do Uroczystego przeżycia Uroczystości poświęcenia przedszkola – Księdzu Biskupowi Stanisławowi Salaterskiemu i Kapłanom za wspólną modlitwę, Wszystkim Gościom i naszym siostrom za przybycie , zespołowi muzycznemu, w którym grają absolwenci naszego przedszkola i kwiaciarni „Ewa” .Dziękujemy Pani Architekt Elżbiecie Langer , Panu Czesławowi Holewiak – Głównemu Wykonawcy , Kierownikowi Budowy Panu Sławomirowi Pitura, Paniom Projektantkom Wnętrz Agacie Kozioł-Nowińskiej i Magdalenie Nowińskiej oraz wszystkim władzom miasta Mielca za wydanie pozwoleń, życzliwą pomoc , wsparcie i służenie radami podczas trwającej budowy. A także wszystkim Instytucjom , które dokonały odbioru budynku . W tym wyjątkowym czasie nawiązały się niezwykłe przyjaźnie i przekonałyśmy się jak wiele dobra jest w ludzkich sercach. Niech Dobry Bóg i święty Józef będą uwielbieni w tym dziele, które powstało dla dobra i rozwoju dzieci i służy także integracji Rodzin.
WIZUALIZACJA
ZAPEWNIĆ „PEREŁKOM” I „SŁONECZKOM” DOBRY START
Artykuł pochodzi z tygodnika „Niedziela” nr 39 z dnia 25 września 2016r.
Najstarsi absolwenci przedszkola myślą już o maturze. Kolejne roczniki „Słoneczek” i „Perełek” rozpoczynają nowy rok szkolny. Mowa o przedszkolu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Mielcu-Rzochowie, które powstało w 2003 r. z inicjatywy ks. Jerzego Ptaka, proboszcza tutejszej parafii pw. św. Marka Ewangelisty.
Przedszkole mieszczące się w wydzielonej części klasztoru sióstr miało na starcie kilkunastu podopiecznych, ale szybko zyskało popularność. Teraz, by zapewnić dziecku miejsce, zapobiegliwe mamy przychodzą je zapisać, kiedy są w stanie błogosławionym. Długie listy rezerwowe spędzają siostrom sen z powiek. Niestety, warunki pozwalają na przyjęcie
maksymalnie 32 dzieci. Przedszkole w Mielcu jest jednym z 7 prowadzonych obecnie przez Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus w Polsce. Placówki te wpisują się w charyzmat zgromadzenia, które powstało w 1921 r. Jego założycielami byli o. Anzelm Gądek – prowincjał zakonu Karmelitów Bosych i m. Teresa Kierocińska, przełożona pierwszej powstałej w Sosnowcu wspólnoty, z racji wrażliwości na najuboższych nazywana Matką Zagłębia. Już wtedy siostry obejmowały opieką małe dzieci, prowadząc „ochronki”, bardzo potrzebne w powojennej biedzie i masowym sieroctwie.
Patronką naszej pracy jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus – mówi s. Jeremiasza, wychowawczyni starszaków. – Staramy się urzeczywistniać jej słowa: „Niebem moim będzie dobrze czynić na ziemi”. Jej „mała droga” jest wyznacznikiem naszego życia, przez które staramy się iść, tak jak ona, z ufnością, radością i miłością. Tym charyzmatem – odczytywania tajemnicy dziecięctwa Bożego każdego człowieka wobec Boga Ojca dzielimy się także z dziećmi i ich rodzinami. Swój charyzmat siostry przekładają na kolejne zwyczajne-niezwyczajne dni roku. Przedszkolaki potrzebują z jednej strony dającej poczucie bezpieczeństwa stabilizacji i stałego planu dnia, ale z drugiej – atrakcji wzbogacających codzienne zajęcia. Jednym ze stałych punktów dnia jest modlitwa. Jeszcze przed śniadaniem dzieci idą do kaplicy w domu sióstr, aby rozpocząć dzień krótkim pacierzem i modlitwą w spontanicznie zgłaszanych przez siebie intencjach: za siebie nawzajem, za rodziców i dziadków, ale także o pokój na świecie czy za dzieci całego świata. Przed obiadem jest spotkanie ze Słowem Bożym, czyli lektura Biblii. – Dzieci bardzo lubią ten czas, mają wiele pytań na temat opisywanych wydarzeń, a niektóre poprosiły rodziców o kupienie takiego samego wydania Biblii w przedszkolu u karmelitanek Archiwum Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus Zwyczajny spacer też jest okazją do odkrywania piękna świata i znają kolejne rozdziały z wyprzedzeniem – relacjonuje s. Marilea, wychowawczyni dzieci młodszych.
Siostry są profesjonalnie przygotowane do pracy i dbają o wszechstronny rozwój podopiecznych. Ofertę edukacyjną wzbogacają zajęcia taneczne, rytmika, język angielski, nauka gry w szachy, zajęcia z logopedą oraz gimnastyka korekcyjna. Dzieci z ubogich rodzin korzystają z zajęć nieodpłatnie. Co roku są też atrakcje specjalne: bal karnawałowy, piknik rodzinny, jasełka, przedstawienia dla rodziców, bliższe i dalsze wycieczki. Przedszkolaki razem z rodzicami i siostrami odwiedziły m.in. sanktuaria w Zabawie i Tuchowie, pokamedulską pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach k. Mielca, paulińskie sanktuarium w Leśniowie k. Częstochowy, gdzie każda rodzina otrzymała indywidualne błogosławieństwo, a także miejsca zabaw dla dzieci, np. Zatorland czy JuraPark Bałtów. – Bardzo kochamy naszą pracę z dziećmi, staramy się, by dzieci miały czas wypełniony ciekawie, twórczo i pożytecznie, by były pełne radości, naładowane miłością Bożą i naszą – mówi s. Jeremiasza. Przedszkole obejmuje swoim oddziaływaniem i troską całe rodziny. Raz w miesiącu odprawiane są Msze św. z udziałem dzieci w zakonnej kaplicy sióstr. Również s. Benedetta – dyrektor przedszkola prowadzi w kaplicy sióstr szkołę modlitwy dla rodziców i dziadków, której celem jest pogłębienie życia duchowego i relacji z Bogiem. Wspaniałą inicjatywą jest Różaniec Rodzin. – W przedszkolu powstało kilka róż różańcowych, a rodzice, którzy do nich przystąpili, zobowiązali się, że przez całe życie będą codziennie odmawiać jedną dziesiątkę Różańca w intencji dzieci. Patronami róż są: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Rita, św. Joanna Beretta Molla, św. Jan Paweł II, św. Zelia i Ludwik Martin. Zwykle z początkiem nowego roku szkolnego zawiązuje się kolejna róża rodziców, którzy będą otaczać dzieci codzienną modlitwą.
Po 13 latach pracy przedszkola widać już dobre owoce. Wychowankowie chętnie zaglądają, aby opowiedzieć o sukcesach na dalszych etapach edukacji. Pilną potrzebą jest natomiast rozbudowa placówki. – Jest już gotowy projekt, chcemy dobudować 3 sale i powiększyć naszą przestrzeń na tyle, aby zapewnić dzieciom lepszy komfort i utworzyć kolejne grupy – mówi s. Marilea. – 13 maja br., wspólnie z dziećmi i rodzicami, powierzyliśmy to dzieło Matce Bożej Fatimskiej i św. Józefowi. Szukamy możliwości finansowych, prosimy o wsparcie różne instytucje. Na stronie: www.kdzjprzedszkole. com można zobaczyć nasz projekt oraz możliwości udzielenia pomocy. Jak mówią siostry karmelitanki, praca w przedszkolu daje wiele radości. Od dzieci, które są bezpośrednie, radosne i szczere, można się wiele nauczyć. Wspólnota, którą tworzą wychowankowie, rodzice i siostry, jest jedną z najlepszych dróg, aby nieść do rodzin Pana Boga. Dobrze by było, aby tym promieniowaniem dobra można było objąć jak najwięcej rodzin.